The Volvo Dun Laoghaire to Dingle Race prizegiving 2023 saluted American offshore sailor Ron O'Hanley whose overall win and record-breaking run aboard his canting keel Cookson 50 Privateer in the 16th staging of the 270-mile race from Dublin Bay to County Kerry was achieved in less than 24 hours.
As Afloat previously reported, with speeds slowing towards the finish for the bulk of the fleet, the clarity of Privateer's win by two hours became emphasized, as the Sunfast 3300 Cinnamon Girl from Kinsale in second was only an hour and ten minutes ahead of John O'Gorman's Sunfast 3600 Hot Cookie (National YC) in fifth, which means that very narrow margins separated Pete Smyth's Sunfast 3600 Searcher (NYC) in third and Paul O'Higgins' JPK 10.80 Rockabill VI (RIYC) in fourth.
The prizegiving on Saturday night featured a glittering array of silverware at the Dingle Skellig Hotel reception, where Race Chairman Adam Winkelmann brought the curtain down on the fastest and most successful races in many years.
Prizewinners NYC D2D Race 2023
1st Over the Line Seamus Gallagher Memorial Trophy – Presented by Sabina Saar
1st Over the Line – Privateer – Ron O' Hanley – New York Yacht Club. Also, First Boat to the Fastnet on Corrected Time
IRC 1 Sam & Emma Trophy – Presented by Suzie Barry
1st IRC 1 – Privateer – Ron O' Hanley – New York Yacht Club
2rd IRC 1 – Searcher – Pete Smyth – National Yacht Club
3rd IRC 1 – Rockabill VI – Paul O'Higgins – Royal Irish Yacht Club
4th IRC 1 – Hot Cookie – John O' Gorman – National YC
5th IRC1 – Checkmate XX – Dave Cullen – Howth YC
IRC 2 Dingle Crystal Trophy – Cathy MacAleavey
1st IRC 2 – Mojito – Vicky Cox & Peter Dunlop – Pwchelli Yacht Club
2nd IRC 2 – Artful Dodjer – Finbarr O'Regan – Kinsale Yacht Club
3rd IRC 2 – IMP – George Radley – Royal Cork Yacht Club??
4th IRC 2 – Ruth – Tom Shanahan – National Yacht Club
IRC 3 National Yacht Club Decanter – Presented by Vice Commodore Rosemary Cadogan
1st IRC 3 – c
2nd IRC 3 – Desert Star – Ronan O'Suicru - Irish Offshore Sailing
3rd IRC 3 – Blue Oyster – Noel Coleman – Royal Cork Yacht Club
4th IRC 3 – State of Chassis – Michael Murphy
Overall IRC - Volvo Trophy – Presented by Billy Naughton of Bill Naughton Motors Tralee
1st Overall IRC – Privateer – Ron O' Hanley – New York Yacht Club
1st Privateer – Ron O' Hanley – New York Yacht Club
2nd Cinnamon Girl – Cian McCarthy – Kinsale YC
3rd Searcher – Pete Smyth – National Yacht Cub
4th Rockabill VI – Paul O'Higgins – Royal Irish Yacht Clun
5th Hot Cookie – John O’ Gorman – National YC
D2D First Corinthian on corrected time – Carmel Winkelmann Trophy – Presented by Adam Winkelmann
Cinnamon Girl – Cian McCarthy & Sam Hunt – Kinsale YC
Cruiser Class - Alice Celebration Trophy – presented by Alice Shanahan
1st Cruiser Class – Alpaca – Paul Tingle – Royal Cork Yacht Club
2nd Cruiser Class – Fulmar Fever – Robert Marchant –
3rd Cruiser Class – Green Rebel – Pat Lawless
Mixed Crew - Polynesian Paddle – Presented by Susan Spain, NYC Sailing Secretary
1st Mixed Crew (2 Female Crew) – Alpaca – Kate, Julie and Deirdre Tinglle and Roisin Collins
Fulmar Fever – Niamh Graham, Selina Chotai
Ruth – Ruth and Alice Shanahan
Springer - Rose Lynham, Deirdre Egan and Brid Brett
Halidon Trophy (Under 33ft)
1st Under 33ft – Springer – Ian Bowring – Royal St George Yacht Club
2 Handed Class - Dingle Skellig Hotel Trophy – Presented by Sheila O'Connor
1st 2 handed – Cinnamon Girl – Cian McCarthy & Sam Hunt – Kinsale YC
2nd two-handed – Marco Polo – Steve Berry – Cardiff Yacht Club
D2D Prizegiving photography below by Dominick Walsh
First Over The Line - Seamus Gallagher Memorial Trophy
IRC One D2D Winners
IRC Two D2D Winners
IRC Three D2D Winners
Overall IRC
D2D First Corinthian on corrected time – Carmel Winkelmann Trophy
Cruiser Class - Alice Celebration Trophy
Mixed Crew - Polynesian Paddle
Halidon Trophy (Under 33ft)
2 Handed Class - Dingle Skellig Hotel Trophy
ISORA D2D Prizes